Łatwiej do Warszawy

2012-07-16 06:30

 

Coraz lepiej dojechać zmotoryzowanym mieszkańcom naszego regionu do stolicy Polski. Wciąż najtrudniejszy odcinek to ten pod Ostrowią Mazowiecką, ale i tam „rynny” z kolein i garbów powoli znikają, na rzecz równego (choć może nie za szerokiego) asfaltu. Niedługo łatwiej będzie można przejechać między Łomżą a Grajewem. Na drodze krajowej 61 powstaną dwie obwodnice: Stawisk i Szczuczyna. W piątek 13 lipca 2012 r. zostały podpisane dwie umowy o dofinansowanie projektów z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
 
Przypomnę, że przez Stawiski i Szczuczyn biegnie planowana międzynarodowa trasa Via Baltica (Helsinki-Warszawa). Przez Stawiski codziennie przejeżdża ponad 9 tysięcy pojazdów,  w tym prawie 3 tysiące pojazdów ciężarowych z przyczepami. Droga z ciężkim ruchem przebiega tutaj bezpośrednio wzdłuż zabudowań na odcinku 1,5 kilometra. 6,5-kilometrowa obwodnica pozwoli ominąć miasto. Będzie to droga główna ruchu przyspieszonego, jednojezdniowa, rozszerzająca się przy dwupoziomowym skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 647 w Stawiskach. Inwestycja będzie kosztowała ponad 167 mln zł.
 
W Szczuczynie droga krajowa przebiega przez miasto tuż przy zabudowaniach. Obwodnica Szczuczyna będzie miała 6 kilometrów i ominie miasto od zachodu. Oprócz jezdni powstaną chodniki, ogrodzenia, drogi dojazdowe, przejścia dla zwierząt, a także most na rzece Wissa. Koszt budowy obwodnicy Szczuczyna to ponad 178 mln zł.